Pe urmele marilor duhovniciNoutati
31-05-2015 07:37
Zilele de 25 şi 26 mai au reprezentat pentru parohia Tămădău Mare un moment deosebit deoarece în aceste zile credincioşii parohiei au participat la un pelerinaj în care s-a vizitat mânăstirea Prislop din judeţul Hunedoara.

Dorinţa şi răbdarea lor de a călători peste 600 de kilometrii a fost răsplătită prin vizitarea mormântului ieromonahului Arsenie Boca. Aici, cei 20 de enoriaşi ai parohiei noastre, s-au închinat la mormântului "sfântului Ardealului", iar apoi s-a vizitat interiorul mânăstirii.

Organizarea acestui pelerinaj a adus o contribuţie semnificativă la urcuşul duhovnicesc al enoriaşilor parohiei noastre şi a fost posibilă prin binecuvântarea Preasfinţitului Vincenţiu, episcopul Sloboziei şi Călăraşilor.

A consemnat preot paroh Şmatoc Mihail.